Standardpakk Itella pakiautomaati ainult 3,99

Mööbli mõisted

Mis eristab erinevaid mööbliesemeid üksteisest? Missugune raami konstruktsioon on stabiilne ja vastupidav? Missugune täidis- ning kattematerjal on kvaliteetne ning mugav? Mõisteid ja termineid, mida tuleks mööblit valides jälgida, on palju. Oleme kogunud siia mõned enamlevinud terminid, et mööblit valides ning ostes oleks teada, mida need tähendavad.

Tekstiilide kvaliteet ning vastupidavus

Kui on vaja erinevaid tekstiile võrrelda, on nutikas vaadata tekstiilitestide tulemusi. Enamlevinud on katsed, kus erinevaid tekstiile hõõrutakse spetsiaalses masinas üksteise vastu pika ajaperioodi jooksul. Samas ei anna sellised testid täielikku ülevaadet tekstiili kvaliteedi kohta. Näiteks võib looduslike materjalide puhul olla kulumisaste kõrgem kui sünteetiliste materjalide puhul, kuid samas on neil palju häid omadusi, mis kaaluvad üles hõõrdumistesti tulemused.

VANUMISKINDLUS : Pilling resistance. Kui vastupidav on tekstiil kulumisele ja hõõrdumisele, mis kutsub esile selle topiliseks muutumise.

Väärtus 2-3 mõõdukas kulumisega kaasnev muutus, üldtunnustatud standard

4-5 eriti hea kvaliteet, kulumisega kaasnev muutus vähene

5 materjal, mis ei muutu topiliseks kuludes

 

VALGUSKINDLUS : Color fastness to light. Kui vastupidav on tekstiil valguskiirguse poolt tekitatud värvi pleekimisele?

Väärtus-skaala 1-8, kus 1 tähendab väga madalat valguskindlust ning 7-8 kõrget valguskindlust.

 

MARTINDALE: Kui vastupidav on tekstiil hõõrdumisele, mis kutsub esile märgatava kulumise peamiselt kangaakiudude õhenemise ja irdumise näol? 

Väärtus 20,000 - 30,000 - vastupidav intensiivsele kasutamisele kodustes tingimustes. 

30,000+ - tugevamate tekstiilide puhul, mis on mõeldud intensiivseks kasutamiseks, näiteks nagu restorani- või kontoritoolid.

 

KUIVHÕÕRUMISKINDLUS: Dry rubbing. Kui vastupidav on tekstiili struktuur ja värv igapäevasele kulumisele ning hõõrdumisele teiste materjalide või pindadega kokkupuutumisel?

Väärtus-skaala 1-5, kus 1 tähendab madalaimat kulmiskindlust ja 5, mil tekstiil ei allu kulumisele peaaegu üldse. Üldtunnustatud standard on 4.

 

MÄRGHÕÕRUMISKINDLUS: Wet rubbing. Kui vastupidav on tekstiili struktuur ja värv igapäevasele kulumisele ning hõõrdumisele teiste materjalide või pindadega kokkupuutumisel märgades tingimustes?

 

Väärtus-skaala 1-5, kus 1 tähendab madalaimat kulmiskindlust ja 5, mil tekstiil ei allu kulumisele peaaegu üldse. Üldtunnustatud standard on 3-4.

 

Konstruktsiooni ja raami materjalid

Kui oled investeerimas uude mööbliesemesse, on mõistlik pöörata tähelepanu ka sellele, mis ei ole vahetult nähtaval. Konstruktsioon ning selle valmistamiseks kasutatud materjalid mõjutavad oluliselt seda, kui mugav ning vastupidav mööbel on. Forms+Object mööbel ja Nordic Rest voodid valmistatakse arvesse võttes skandinaavia käsitöötraditsioone ning koostöös euroopa mööbliala asjatundjatega. Neil on tugevad teadmised erinevate  materjalide- ja konstruktsioonitüüpide alal ning sellest tulenevalt oskusteave kvaliteetse ning vastupidava mööbli tootmiseks.

 

FSC: FSC märgistusega toote puhul on kasutatud vähemalt 50% ulatuses Forest Stewardship Council sertifikaadiga puitu. Selline sertifikaat omistatakse puidule, mis on toodetud kooskõlas vastustustundliku metsamajandamisega, aidates sel viisil säilitada looduse mitmekesisust.

 

MASSIVPUIT: ehk täispuit on looduslik materjal, mis on töödeldud ja vormitud vastava tehnoloogia abil, et anda sellele soovitud kuju ning omadused. Täispuidu eeliseks on see, et tegemist on tugeva materjaliga mida saab mitmeid kordi lihvida ning pinnatöötlust teha. Kuna täispuidu puhul on tegemist 100% loodusliku materjaliga, siis niiskuse- ja temperatuurimuutused erinevatel aastaaegadel võivad põhjustada materjali mõningast liikuvust. Sellised protsessid võivad põhjustada puidu pragunemist, kui materjali ei ole õigesti hooldatatud või kui sul lihtsalt ei vedanud.

 

SPOON: Spooniga mööbel on valmistatud põhimaterjalist, milleks võib olla näiteks puitlaastplaat või MDF, ning sellele liimitud õhukesest täispuidulehest. Spooni eeliseks on see, et sellega kaetud pind on enamasti veidi siledam ja peenem, kui täispuidu puhul. Spooniga kaetud mööbliesemed on erinevalt täispuidust sageli stabiilsemad ning on materjalis on väiksem oht liikumiseks ning pragude tekkeks.

 

HDF: High Density Fiber board - suure tihedusega puitkiudplaat on plaaditüüp, mis on struktuurilt tihedam ja tugevam, kui näiteks puitlaastplaat ning MDF.

 

Madratsid ja magamismugavus

 

Õige madratsi väljavalimine võib olla keeruline. Heal madratsil on tihti eriline struktuur, mille ehitust ja termineid võib olla keeruline mõista. Oleme allpoololevas lõigus kokku kogunud ning selgitanud mõningaid mõisteid

HR poroloon: High Resilience poroloon on spetsiifiline sünteetilise täitevahu tüüp, mida eristab teistest samalaadsetest kõrge vastupidavus ning elastsus. Kasutatakse sageli kvaliteetsete ja vastupidavate mööbliesemete tootmisel, kus on oluline säilitada mugavus ning tugi pikema aja jooksul.

LATEKS: Lateks on looduslik polümeermaterjal, mida saadaksee kummipuu mahlast. Lateksit iseloomustab hea elastus ning mugavus, samuti on see materjal vastupidav kulumisele. 

35kg/m3: Märgistus näitab, kui palju kaalub 1 kuupmeeter madratsi täidismaterjali. See omakorda võimaldab mõista, kui tihedat toorainet on kasutatud madratsi valmistamisel.

Pocket-vedrusüsteem: Madratsi spiraalvedrud on kvaliteedi säilitamiseks eraldi taskutes, tagades niimoodi liikumise üksteisest sõltumata.

Tsoneeritud pocket-vedrusüsteemiga madrats: Tsoonideks jagatud madratsil on pehmemate vedrudega pocke-vedrustus õlgade ja puusade all, sama kui tugevamad tsoonid on pea ja talje piirkonnas, kus keharaskus väiksem. Nii kohandub madrats kehaga ning pakub tuge seal, kus seda vaja. Kehakaal mõjutab toestust ning madratsitsoonide arv määrab selle, kui hästi madrats tuge pakub. Mida rohkem tsoone, seda paremini kohandub madrats erinevate kehatüüpidega.